سرمایه گذاری در گرجستان | ثبت شرکت در گرجستان | اقامت گرجستان

فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان | اقامت دائم گرجستان | راهنمای سرمایه گذاری در گرجستان | خرید ملک در گرجستان | تحصیل در گرجستان | کشاورزی در گرجستان | اخذ پاسپورت گرجستانزبان گرجی

زبان گرجی در شمار زبان های قفقازی است و زبان‌های قفقازی به آن دسته از زبان ها گفته می شود که در منطقه ی قفقاز بین دریای سیاه و دریای خزر با آن ارتباط برقرار می شود . در حدود ۳۰ تا ۴۰ زبان در این منطقه ی جغرافیایی وجود دارد و همین تنوع زبانی در منطقه ای به این کوچکی امر قابل ملاحظه ای است .

زبان های قفقازی را از دیدگاه طبقه بندی منطقه ای می توان به سه دسته تقسیم کرد :

۱- منطقه ی شمال غربی قفقاز که شامل زبان های آبخاز - آدیقی می شود .

۲- منطقه ی شمال شرقی قفقاز که شامل زبان های ناخی – داغی می شود .

۳- منطقه ی جنوب قفقاز که شامل زبان های کارتولی (گرجی) می شود .

به گروه زبان های کارتولی زبان های ایبری نیز گفته می شود که این واژه نام گرجستان شرقی در زبان یونان بیزانس می باشد.

گروه کارتولی شامل زبان های : گرجی ، مگرلی ، لاز و سوان است . زبان گرجی به زبان ادبی و علمی از زبان های کارتولی اطلاق می شود و زبان شناخته شده رسمی کشور گرجستان می باشد . لهجه های زبان گرجی به دو گروه لهجه های شرقی و غربی تقسیم می شود که البته تفاوت عمده ای وجود ندارد

كشورهایی كه در آن به زبان گرجی صحبت می كنند :
گرجستان - ایران - اوكراین - آذربایجان - تركیه - روسیه - امریكا 

كل گرجی زبانهای دنیا : 7 میلیون نفركتابی از ایلیا چاوچاووادزه به زبان گرجیخط و زبان گرجی یکی از قدیمیترین سیستم های نوشتاری جهان است. بر اساس روایات تاریخی که در کتاب باستانی «سرگذشت کارتیل » آمده است، خط گرجی در دوره استقرار دولت گرجستان شرقی یا ایبریا، در قرن سه و چهارم پیش از میلاد اختراع شده است و گفته میشود که اولین پادشاه کارتیل( گرجستان شرقی )الفبای گرجی را اختراع کرد. ولی با استناد به آثار مکتوب گرجی که در دسترس پژوهشگران قرار دارد تاریخ موثق نوشتار گرجی از قرن پنجم مسیحی آغاز شده است. 


الفبای گرجی در قرون گذشته و عصر حاضر یگانه الفبایی است که تنها مورد استفاده گرجیان قرار گرفته است، ولی حوزه استعمال آن دربعضی موارد از سرحدات گرجستان تجاوز میکند. در قرون وسطی الفبای گرجی مورد استفاده بعضی از ساکنان شمال قفقاز از جمله داغستان، چچن و اینگوشیا قرار گرفته است. الفبای گرجی 33 حرف دارد که ازسمت چپ به راست نوشته میشود و تلفظ 8 حرف آن مختص زبان گرجی می باشد. 
خط گرجی با خط و زبان رایج در کشورهای منطقه از جمله آذربایجان، ارمنستان و روسیه متفاوت است. علاوه بر خط و زبان گرجی، زبان روسی نیز به جهت حاکمیت 70 ساله روسها بر این کشور رایج است. اما با توجه به نفوذ کشورهای غربی بویژه اتحادیه اروپا در این کشور، به مرور زمان از تعداد کسانی که زبان روسی مییدانند کاسته شده و تعداد افرادی که به زبان انگلیسی صحبت میک‌نند، افزوده می شود. کشورهای اروپایی در زمینه خط و زبان به شدت در این کشور سرمایه گذاری میک‌نند و اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا مراکز فرهنگی و آموزش زبان در این کشور دایر کرده اند. در مقابل افزایش انگیزه جوانان به آموزش زبان انگلیسی به همین میزان از علاقه آنها به آموزش زبان روسی کاسته می شود. 
زبان فارسی نیز از جمله زبانهایی است که علاقمندانی در بین مردم گرجستان دارد و در چند مدرسه ابتدایی و همچنین دانشگاه شرق شناسی تفلیس تدریس مییگردد. مردم گرجستان به جهت قرابتهای تاریخی با ایران به اشعار حماسی ایران علاقه خاصی دارند.