سرمایه گذاری در گرجستان | ثبت شرکت در گرجستان | اقامت گرجستان

فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان | اقامت دائم گرجستان | راهنمای سرمایه گذاری در گرجستان | خرید ملک در گرجستان | تحصیل در گرجستان | کشاورزی در گرجستان | اخذ پاسپورت گرجستاننگاهی به تاریخ و انقلاب رز مخملی گرجستان


با قدمتی دیرینه و بیش از 12000 اثر باستانی، کشور گرجستان یکی از کشورهای تاریخی منطقه به شمار می آید. بعد از کشور ارمنستان، در سالهای ۳۳۰ ،مسحیت به عنوان دین رسمی ودولتی گرجستان اعلام شد. همین موضوع این کشور را از اهمیت ویژه ای نزد تاریخدانان و مسیحیان برخوردار کرده. آثار معماری کلیسایی متعدد در گوشه کنار کشور، هریک گویای بخشی از تاریخ کهن این دیار محسوب میشوند.

از معروفترین شاهان گرجی میتوان به داوید چهارم یا داوید سازنده اشاره کرد. پادشاهی او ۳۶ سال طول کشید که در طی این مدت برای ملت خود بسیار خوبی آورد و نقش منحصر به فردی را در تاریخ گرجیان ایفا کرد .داوید که هوشیاری بسیار عجیب و قدرت علمی بسیاری داشت، کار وحدت گرجستان را که توسط نیاکان او شروع شده بود به اتمام رسانید.

این کشور پس از اسلام در دوره‌های صفویه و افشاریه جزئی از ایران بوده ‌است. در دوره صفویه، مادران بسیاری از شاهان، از مردم گرجی بوده‌اند و گرجی‌ها در بسیاری از مناصب کشوری و لشکری حضور داشتند. در دوره زندیه به دلیل از میان رفتن مرکزیت سیاسی ایران، هراکلیوس حاکم گرجستان ابتدا اعلام استقلال کرد و پس از چندی خود را زیر پوشش روسیه تزاری قرار داد. آقا محمدخان قاجار پس از به قدرت رسیدن به قفقاز لشکر کشید و تفلیس را تسخیر کرد. پس از فتح شهر ۱۵۵ هزار تن از مردم بیگناه را کشت و خانه‌ها و کلیساها را نیز خراب کرد و دهها هزار گرجی را به اسارت گرفت. این رخداد سبب تنفر شدید مردم گرجستان از ایران شد و یکی از زمینه‌های معنوی جدایی گرجستان از ایران گشت. در زمان فتحعلی  شاه قاجار و پس از شکستهای پیاپی سپاه ایران به فرماندهی عباس میرزا از روسیه تزاری و در پی پیمان نامه گلستان،گرجستان رسما از ایران جدا شد و ضمیمۀ خاک روسیه شد. از آن زمان زبان روسی به عنوان زبان رسمی گرجستان در مدارس و ادارات اجباری گردید.

در آذر ۱۳۷۰ (دسامبر ۱۹۹۱) گرجستان رسما از شوروی استقلال یافت و زبان گرجی زبان رسمی کشور شد.

بعد از اینکه دولت فاسد شوارتناتزه مردم را به تنگ آورد، در سال 2003 انقلابی بنام انقلاب رز در گرجستان شکل گرفت و  دولت سقوط کرد. در این انقلاب که بدون خونریزی به پایان رسید، مردم با یک شاخه گل رز روبروی کاخ ریاست جمهوری تجمع و اعتراض میکردند.

در مناطق غربی گرجستان و سواحل دریای سیاه سه بندر بزرگ سوخومی، پتی و باتومی قرار دارند.

بندر سوخومی مرکز جمهوری خودمختار آبخازیا است که در شمال غرب کشور واقع شده. در سال 1992 منازعات موجود بین گرجستان و آبخازیا به خشونت کشیده شد که نهایتا" در سال 19933 با حمایت روسیه و دیگر مناطق قفقاز شمالی از آبخازیا آتش بس بین دو طرف برقرار گردید. تخمین زده می شود که در نتیجه این جنگ 44 هزار نفر نظامی و غیر نظامی کشته شدند. درحال حاضر بجز روسیه، ونزوئلا، نیکاراگوئه و نائرو کشور دیگری استقلال آبخازیا را به رسمیت نمیشناسد. مردم گرجستان همواره مداخله روسیه را علت اصلی جدایی طلبی آبخازی ها میدانند و این در حالیست که تلاش آبخازیها  برای استقلال به سالهای قبل از فروپاشی شوروی برمیگردد. شاید ریشه این جدایی طلبیها به تفاوتهای فرهنگی آبخازیها و گرجیها برمیگردد. اهالی آبخازیا به زبان گرجی صحبت نمیکنند و از رسم الخط روسی استفاده میکنند. در فواصل قرون 16 تا 19 میلادی با ورود سپاهیان عثمانی، دین اسلام در میان آبخازیان گسترش یافت.

پس از الحاق آبخازیا به جمهوری گرجستان در سال 1936 بسیاری از گرجیان با تشویق دولت به این منطقه مهاجرت کردند و در سال 1989 تنها 18 درصد جمعیت این منطقه را آبخازها تشکیل میدادند. درگیریهای سال 19933 باعث شد تا نیمی از جمعیت نیم میلیون نفری آبخازیا از این منطقه تبعید و فراری شوند.

در حال حاضر ورود به آبخازیا و شهر ساحلی سوخومی با ویزای گرجستان امکان پذیر نبوده و برای اخذ ویزای مربوطه باید درخواست خود را به سایت وزارت امور خارجه آبخازیا ارسال کنید.

با توجه به تجاری بودن بندر پوتی و جدایی سوخومی، اهمیت شهر ساحلی باتومی در میان گردشگران داخلی و خارجی بیشتر شد و همین موضوع باعث رونق صنعت گردشگری در استان آجارای گرجستان شد.
در کنار جذابیتهای توریستی، بندر باتومی از مراکز صدور نفت و از بندرهای مهم دریای سیاه و دارای باراندازهای بزرگ است  و با راه آهن به بندر باکو متصل است. دارای پالایشگاه نفت، کارخانه های ماشین سازی و کشتی سازی، و فرودگاه بین المللی است و لنگرگاه طبیعی آن از قدیم شهرت دارد.